Aykut Aydın
Aykut Aydın
Backlink Danışmanı Seo Optimizasyonu Web Tasarım Tanıtım Yazısı
Aykut Aydın

Blog

Nike Tenis Ayakkabısı Seçimi Nasıl Yapılır?

Nike Tenis Ayakkabısı Seçimi Nasıl Yapılır?

Nike tenis ayakkabısı seçimi nasıl yapılır? Tenis oldukça hareketli, ani durmaların ve yanal hareketlerin fazla olduğu bir spor dalıdır. Bu durumda en büyük hasarı ayaklarınız görür. Bazen çimde, bazen sert bir zeminde, bazen toprakta, bazen de halıda ayakkabılarımız uzun koşturmalara dayanamaz. İşte Nike özel olarak tenisçiler için ürettiği ayakkabılarıyla bu noktada farklar yaratıyor. Dayanıklılığı yüksek, ayağı bir çorap gibi saran, nefes alabilen ayrıcalıklı bu ayakkabılar sizi teniste zirveye taşıyacak! Hadi beni takip edin, birlikte Nike'ın tenisçiler için özel olarak tasarladığı ayakkabılarını inceleyelim.

Hangi sorulara cevap arıyoruz?

  • Tenis için özel bir ayakkabı almalı mıyım?
  • Doğru tenis ayakkabısını nasıl bulabilirim?
  • Tenis ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyim?
  • Ayak tipimi nasıl belirlemeliyim?
  • Ayakkabının tabanı nasıl olmalı?

Tenis için özel bir ayakkabı almalı mıyım?

Tenis, hareketli bir oyun olduğu için standart spor ayakkabısı sizin için uygun olmayacaktır. Gündelik hayatta giyilen spor ayakkabıları özel tasarlanmış bir tenis ayakkabısıyla mukayese edilemez. Yanal hareketler ve ani duruşlar standart bir ayakkabı giydiğinizde oluşan baskıyı kaldıramaz. Bu durumda ayak sağlığınız tehlikeye girer. Ayrıca standart spor ayakkabıları tenis oynarken fazlasıyla yıpranır. Özellikle sağlığınız ve oyundan daha çok keyif alabilmeniz adına Nike'ın özel tenis ayakkabılarını bir düşünün derim!

Doğru tenis ayakkabısını nasıl bulabilirim?

Tenis ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları dikkat edilmediği takdirde aldığınız ayakkabının pek yararını göremezsiniz. Bu durumda hem sağlığınız zarar görür hem de boşa masraf yapmış olursunuz. Tenis ayakkabısı seçerken, marka çok önemlidir. Nike'ın tenis ayakkabısını almanın farkını oynarken göreceksiniz. 

Tenis ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tenis ayakkabısı alırken oyun stilinize uygun bir ayakkabı seçmelisiniz. Bu hareketli oyun kısa sürede ayakkabınızın yıpranmasına sebep olacaktır. Özellikle ayakkabı tabanında büyük bir baskı olacağı için tabanı kaliteli bir ayakkabı seçmekte fayda var. Yine her tenis kortu farklı tabanlı bir ayakkabı ister. Aynı şekilde oyun stiliniz de büyük bir etki yaratır. Servis atışı yapan oyuncular parmak ucu desteği olan ayakkabılar; çizgi oyuncuları ise yanal desteği olan ayakkabılar tercih etmelidir.

Oyun stiliniz ayakkabınızı, ayakkabınız ise sağlığınızı etkiler. Uygun esneklikte ve hafif ayakkabıların da büyük artıları vardır. Yine yastıklama özelliği ve darbe emme ayak sağlığınızı büyük oranda etkiler. Tenis oynadığınız kort da ayakkabı seçiminde önemli rol oynar. Nike; sert, halı, salon ya da toprak kort için gerekli ayakkabıları ayırarak üretim yapar. Bu sayede oynanan korta göre tutuşunuzu ve ayağınızı sabitleyen yapıya sahip olursunuz. Bazı tenis ayakkabılarında kullandığı Zoom Air teknolojisi topa karşılık verirken yastıklamayı ve dengeyi sağlar. Nike Zoom ve Classic çeşitleri; aradığınız dayanıklı, hafif, dinamik, destekleyici ve hızlı ayakkabılar bulmanıza yardımcı olur.

Ayak tipimi nasıl belirleyebilirim?

Ayak tipleri üçe ayrılar; düztaban, normal ayak ve çukur taban. Siz de ayak tipinizi belirlemek isterseniz, ayağınızı ıslatıp boş bir kâğıdın üzerine basın. Eğer ayak iziniz tam bir taban olarak olduğu gibi yansıyorsa düztaban; parmak ve topuk arasındaki hat geniş ve eğimliyse çukur tabanlı bir ayağa sahipsiniz demektir. Örneğin ayağınız düztabansa yanal destekli bir ayakkabı seçmelisiniz.

Artık bütün püf noktaları bildiğinize göre size en uygun Nike Court'unuzu seçebilirsiniz!

Yorum Ekle