Aykut Aydın
Aykut Aydın
Backlink Danışmanı Seo Optimizasyonu Web Tasarım Tanıtım Yazısı
Aykut Aydın

Blog

Sağlıklı Yaşamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Sağlıklı Yaşamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Sağlıklı yaşamak için dikkat edilmesi gereken 5 madde nedir? Bu maddeleri alt kısımda bulabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

1. Dengeli beslenmek

Gününüze kahvaltı ile başlamak dengeli beslemenin en büyük etkenidir. Sağlıklı olan meyve sebze üretimi de dengeli beslemenin içeriğinde bulunur. Mevsiminde yetişen meyve sebze tüketmeniz daha doğru olacaktır. Proteini ve karbonhidratı orantılı olan yiyeceklerin tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Örneğin goji berry gibi alternatif, sağlıklı meyveleri tüketebilirsiniz. Goji berry faydaları için saglik101.com internet sitesinde yer alan ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

2.Sigara ve alkolden uzak durun

Sağlığın en büyük düşmanı olan sigara ve alkol içilmemelidir. İçildiği taktirde hem kendinize hem de etrafınıza zarar veriyorsunuz bu sebeple bırakamıyorsanız bile etrafınızdan yardım alabilirsiniz. Birçok hastalığa sebep olan sigara ve alkol sağlığın büyük bir düşmanıdır. Kullanmamakla en büyük iyiliği yapmış olacaksınız.

3. Düzenli uyumak

Uyku düzeni insanın en çok etkileyen maddelerden birisidir. Uyku düzeniniz olduğu taktirde yaptığınız işten yediğiniz şeye kadar etkisi olmaktadır. Bu sebeple düzgün bir uyku beslemenize de etki edecektir.

4. Beyninizi aktif tutun

Zekâ oyunları, bulmacalar, zekâ soruları gibi beyninizi aktif tutacak şeylerle uğraşmak beyninizi sürekli olarak kullanmanıza yardımcı olacaktır. Yemeklerinizde de özellikle zerdeçal, tarçın, safran gibi baharatlar beyninizin aktif kalmasına yardımcı olur. Her gün her durumda yeni tatlar almaya çalışabilirsiniz.

5. Spor yapın

Vücut aslında akşam spora daha meyillidir. Ancak şart değildir her zaman diliminde yapabilirsiniz. Kol, bacak, karın, göğüs, çalışmak oldukça önemlidir. Ancak ömrünüz boyunca yapmayı isterseniz 10 dakikalık hafif tempoyla koşmakta yeterli olacaktır. Hafta içerisinde 3 kez spor yapıyorsanız 20 dakika, bundan daha az zaman ayırırsanız eğer 45 dakika olmalıdır.

Spor ile ilgili ankilozan spondilit egzersizleri yazısına saglik101.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle