Aykut Aydın
Aykut Aydın
Backlink Danışmanı Seo Optimizasyonu Web Tasarım Tanıtım Yazısı
Aykut Aydın

Blog

Bebekleri Kundaklamak Zararlı Mı?

Bebekleri Kundaklamak Zararlı Mı?

Bebekleri kundaklamak zararlı mı? Eski çağlarda bilinen ve son zamanlarda da tartışma konusu haline gelen bebeği kundaklama, birçok anne ve babanın kafasını karıştıracak bir hal aldı. Kundaklama, bebeği yumuşak bir battaniye ile güvenli bir şekilde sarmaya verilen isimdir. Kimi uzmanlar, kundaklamanın riskli olduğunu söylerken, kimi uzmanlar ise uyku düzeni açısından faydalı olduğunu belirterek ikiye ayrılmışlardır.

Uzmanlar, ani ölümler, kalça çıkıklığı gibi durumların, kundaklanan bebeklerde daha fasla görüldüğünü belirtmiştir. Ancak günümüzde ise bebeğin daha rahat uyuyabilmesi için kundaklama önerilmektedir. Anne ve babaları ikilemde bırakan kundaklama konusu için ayrıntılı yapılan araştırmaları sizlere aktarmak istedik. Bebekleri kundaklamanın yararlı mı yoksa zararlı mı olduğunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebekleri Kundaklamak Zararlı Mı?

Yazımızın genel konusu şu şekildedir;

 • Bebek Kundaklamak Nedir?
 • Bebek Kundaklamak Güvenli mi?
 • Bebeğinizi Güvenli Kundaklamanız İçin Yapmanız Gerekenler

 

Bebek Kundaklamak Nedir?

Bebeğinizin kendisini güvende ve rahat hissetmesi ile uyku kalitesinin artması amacıyla, yumuşak bir battaniye yardımıyla bebeğin sarılmasına kundaklama denir.

Bebeğinizi kundakladığınızda zaman, kundağın bebeğin vücuduna yapacağı hafif baskı, bebeğe güven duygusu vermektedir. Bebek, anne rahminde hissettiği güven duygusunu hissedebilir. Aynı zamanda uyuyabilmesi için rahatlık sağlar. Fakat bu hisler, her bebekte geçerli olmamakla birlikte, kimi bebekleri rahatsız edebilmektedir.

Bebeğinizi kundaklamaya karar verdiğinizde, bebeğin yanına ya da karnına doğru dönebilmek istediğini gözlemlerseniz, kundaklamamanız gerekir. Bu gibi durumda kundaklamaya devam ettiğiniz takdirde, bebeğiniz kendini çeviremeyebilir ve nefes alması zorlanır. Bu da ani bebek ölümü sendromuna neden olabilir.

Bebek Kundaklamak Güvenli mi?

Genel olarak bakıldığında, bebeğinizi kundaklamak güvenlidir. Ancak kundaklama işlemini doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekir. Bunun için de birtakım yöntemleri uygulamanız gerekir.

Kundaklamayı tehlikeli bir hale sokan bazı durumlar ise şunlardır:

 • Bebeğinizi saracağınız battaniyeyi çok sıkı ya da çok serbest bırakmak,
 • Bebeğinizi çok sıcağa maruz bırakacak kadar sarmak,
 • Bebeğinizin karnına veya yanlarına doğru dönmesini gözlemlemenize rağmen kundaklamaya devam etmek,
 • Bebeğinizin bacaklarını ve kalçalarını fazla sıkı bir şekilde sarmak.

 2016 yılında yapılan araştırmalar sonucunda, kundaklamanın ani bebek ölümleri ile sonuçlanabildiği görülmüştür. Ani bebek ölümlerini meydana getirebilen bu riskli eylem, bebeklerin uyuyabilmeleri için yanlarına ya da kadınlarına doğru dönebildikleri dönemlerde artış göstermiştir.

Yapılan araştırmalar ayrıca, kundaklama ile bacakların bağlanması sonucunda kalça çıkıklığı oluşmasına sebep verdiğini göstermiştir. Kundaklama ile bacakların sıkıca sarılması, kalça eklemlerinin normal bir şekilde oluşmasına engel olmaktadır.

Bebeğinizi Güvenli Kundaklamanız İçin Yapmanız Gerekenler

 • Bebeğinizi kundaklamak istiyorsanız, yumuşak bir battaniyenin bir köşesini katlayarak düz olacak şekilde serin.
 • Bebeğinizi, yüzünün, battaniyenin katlanmış tarafına denk gelecek şekilde, yüz üstü olarak yerleştirin.
 • Bebeğinizin sol kolunu düzelterek, battaniyenin sol köşesini vücudunun üzerine doğru sarın. Ardından sağ kolu ile vücudunun sağ tarafının arasına yerleştirin.
 • Sağ kolunu hafifçe aşağı doğru bastırarak, battaniyenin sağ köşesini vücudunun üzerine doğru olacak şekilde, sol tarafının altına doğru katlayın.
 • Battaniyenin alt kısmını gevşek bırakarak katlayın ve bebeğin alt tarafında kalacak şekilde yerleştirin.
 • Özellikle kalçalarının rahat hareket ettiğinden emin olun.
 • Bebeğinizin yüzünü ya da boynunu çarşaf ile kapatmayın ve bebeğinizin çok fazla ısınmadığından emin olun.
 • Kundaklama için kullanacağınız eşya, bir bez ya da battaniye olmalıdır. Bebeğinizin rahatlığından emin olun ve sık sık kontrol altında tutun.

Kundaklama işlemini doğru bir şekilde yapmazsanız, riskli bir durumla karşılaşabilir ve birçok sorun oluşturabilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizi nasıl kundaklamanız gerektiğini çok iyi bilmeli, güvenli olup olmadığını kavramalı ve kundaklamayı ne zaman bırakmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir.

Yorum Ekle