Aykut Aydın
Aykut Aydın
Backlink Danışmanı Seo Optimizasyonu Web Tasarım Tanıtım Yazısı
Aykut Aydın

Blog

Kadın Olmanın Zor Olduğu Ülkeler

Kadın Olmanın Zor Olduğu Ülkeler

Kadın olmanın zor olduğu ülkeler denilince pek çok kişi bu ülkeleri öğrenmenin yanı sıra yaşanılan sıkıntılar hakkında da bilgi edinmeye çalışmaktadır. Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere kadın olmak, bazı ülkelerde özellikle de güvenlik açısından son derece zordur. Özellikle bazı saatler sonrasında, kırsal alanlarda bir yerden bir yere gitme zorluğunu çoğu kişi yaşamaktadır. Bu da özgürlüğü kısıtlayıcı bir faktör olarak bilinmektedir.

Gelişmiş ülkelerde yaşayanların, üçüncü dünya ülkesi olarak adlandırılan, burada yaşayan ve pek çok sıkıntı ile karşılaşan kadınların yaşam tarzı hakkında bilgi edinmeye ve bir nebze olsun yardımcı olmaya çalışması insanlığın ölmediğini halen bizlere göstermektedir. Bu zorlukları ve sıkıntıları gidermek isteyenlerin öncelikle yaşam tarzı hakkında ve ülkeler konusunda bilgi edinmeye çalıştığını görmekteyiz. Günümüzde yaşanan zorlukların ve sıkıntıların büyük bir kısmını çeken kadınların yaşantısına dair izlere ulaşmak istiyorsanız kadın olmanın zor olduğu ülkeler hakkındaki yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Kadın Olmanın Zor Olduğu Ülkeler Nelerdir?

Kadın olmanın zor olduğu ülkeler hakkında bilgi vermeden önce sizlere genelde yaşanılan sıkıntılar hakkında bir ön bilgi vermenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere yaşam şartları veya başka bir deyişle yaşam kalitesi üzerine pek çok sıkıntının ve zorluğun yaşandığı bu ülkelerde geçim şartlarının oldukça güç olduğunu ve yaşamsal faaliyetlerinde kısıtlı olduğunu söyleyerek ön plana çıkan ülkeleri listeleyelim.

  • Afganistan
  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
  • Irak
  • Nepal
  • Suriye

Afganistan'da Kadın Olmak Zor Mu?

Evet kısmen zor olarak bilinmektedir. Afganistan da kadınların yaşam koşullarının kötü olduğu kadar yaşam sürelerinde çıkan iç savaş ve yaşam olanaklarının oldukça kısıtlı olmasından dolayı düşük olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim durumunda da oldukça kısıtlı olan Afgan kadınların yaklaşık olarak ?’ı okuma ve yazma bilmemektedir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Kadın Olmak Zor Mu?

Demokratik Kongo Cumhuriyet Afrika’nın en büyük ülkeleri arasında yer alsa da, uzun süreli yaşanan iç savaşlar nedeniyle ülke ekonomik anlamda da huzur anlamında da yaşanılacak yer olmaktan çokça uzaklaşmıştır. Bu ülkenin bazı kesimlerinde kadın olmanın bazı zorlukları bulunmaktadır.

Irak'da Kadın Olmak Zor Mu?

Irak uğramış olduğu işgalden sonra ayrıca bir de terör örgütlerinin eline düşmüştür. Bu durum ülkede yaşam şartlarını oldukça etkilemeye başlamış ve özellikle birçok kadının sıkıntı çekmesine, tecavüze uğramasına, eğitimsizliğine ve ayrıca sağlık hizmetlerinden faydalanmamasına neden olmuştur. Ülke bütünlüğünü genel anlamda kaybettiği için bu ülkede kadın olmak gerçekten de çok zordur. Kadınlar pek çok zorluk ile karşı karşıya kalmaktadır. Pek çok kadının da özgürlüğü elinden alınmıştır.

Nepal'de Kadın Olmak Zor Mu?

Ekonomik anlamda ve kadın haklarında oldukça geride olan Nepal bir kadının yaşayacağı tüm zorlukları gözler önüne sermektedir. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde kadınlara oldukça geriden bakan Nepal ayrıca kadın haklarında da pek çok kadına zorluk yaşatmaktadır.

Suriye'de Kadın Olmak Zor Mu?

Yaşanılan iç savaşlar nedeniyle pek çok kadının evsiz ve işsiz kaldığı Suriye, ayrıca kötü yaşam koşulları ile birlikte pek çok zorluğu da içerisinde barındırmaktadır. Suriye de yaşayan kadınların her gün bir bomba düşme telaşı içerisinde olduğunu ve yaşam kalitelerinin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Ekle